Prečo je tak veľká príjmová nerovnosť a neustále narastá?

Autor: Patrik Spišiak | 12.7.2018 o 19:19 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  403x

Neustále narastajúci rozdiel medzi bohatými a chudobnými je stav, ktorý trvá už mnoho rokov a nič nenasvedčuje tomu, že sa zastaví. Hlavný problém je súčasný finančný systém.

Neustále narastajúci rozdiel medzi bohatými a chudobnými je stav, ktorý trvá už mnoho rokov a nič nenasvedčuje tomu, že sa zastaví. Hlavný problém je súčasný finančný systém. Ten výrazne preferuje spotrebu nad sporením tým, že úroku sú veľmi nízke čo pomáha najmä bohatým ľahko získať ďalšie peniaze na rozvoj svojho biznisu čo je spojené s neustálou snahou o infláciu okolo 2%.Tá ďalej zvyšuje tlak na spotrebu a znehodnocuje príjmy ľudí, ktorý pracujú za pevnú mzdu ktorú má väčšina z nás.

Opatrenia Národnej Banky Slovenska, ktoré sťažujú prístup k pôžičkám tento problém vôbec neriešia pretože sa dotknú hlavne menej zarábajúcich. Ľudia s veľkými príjmami budú môcť naďalej brať pôžičky za veľmi nízke úroky. Človek z nízkymi príjmami ktorý má nejaký nápad má oveľa ťažšie podmienky našetriť si pri nízkych úrokoch a 2% inflácií dostatok peňazí na jeho uskutočnenie.

Tieto efekty ktoré sú takmer všade vo svete sú jeden z hlavných dôvodov prečo je príjmová nerovnosť tak veľká a neustále narastá a je jedno či je to USA, Rusko, Keňa alebo Argentína. Slovensko v súčasnosti nedokáže zmeniť  svetový finančný systém avšak pri ďalšej kríze by sme mali mať jasnú predstavu ako ďalej. Pravdepodobne bude najlepšie vrátiť sa k určitému druhu zlatého štandardu. To si však ešte vyžaduje dlhú diskusiu.

V dôsledku týchto trendov musíme robiť opatrenia ktoré daný trend podporovať nebudú. Musíme prestať z pomocou pre 10 firiem, 2000 farmárov alebo pre vybrané odvetvie.  Robotník, ktorý pracuje na strednom Slovensku ako drevorubač má zo všetkých daných opatrení takmer nulový prínos. Ak však znížime dane na pohonné hmoty pomôže to úplné všetkým a je jedno či ste pekár, podnikateľ, radový zamestnanec ktorý do roboty dochádza z vidieka do mesta, starosta či poľnohospodár. Ďalšie opatrenie, ktoré by mohlo pomôcť spomaliť daný trend je znížiť daňové zaťaženie zamestnancov najmä tých z nižšími príjmami.

Všetky opatrenia, ktoré sa budú prijímať by mali byť plošné a snažiť sa zasiahnuť čo najväčší počet obyvateľov pretože to je najlepší liek proti korupcii. Z tohto dôvodu sa musíme vyhnúť dotáciám pre malý počet firiem pretože to je najlepšie prostredie na jej tvorbu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Agent 007 sa celé roky predstavoval zle. Jeho pravé meno je iné

V archívoch objavili skutočného Jamesa Bonda.

KOŠICE KORZÁR

Zamestnanci rozkrádali U. S. Steel, súd ich musel oslobodiť

Zlodejov nasnímala kamera, no nebola inštalovaná v súlade so zákonom.


Už ste čítali?